چگونه برای خرید سهام کد بورسی بگیریم؟

برای ورود به بورس تهران و انجام معاملات سهام نیاز به کارگزار هست که درخواست های خرید و فروش شما را به هسته مرکزی معاملات ارسال کند. برای هر شخص در بورس یک کد بورسی منحصر به فرد وجود دارد (مثل کد ملی) و نشان‌ دهنده هویت شما در بورس است و با این کد شناخته می‌شوید.

شما با استفاده از این لینک می توانید کد بورسی بگیرید و بصورت آنلاین اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

بازارهای مالی در ایران در گروه های زیر طبقه بندی می شود که خلاصه ای از هر کدام را برای آشنایی شما درج می کنیم

🔹 بورس اوراق بهادار ایران

در بورس اوراق بهادار تهران شما می توانید سهام های شرکت های مختلف نظیر خودروسازان، صنایع پتروشیمی و پالایشی، شرکت های ساختمانی و سیمانی، صنایع غذایی، صنایع دارویی و سایر شرکتهای دیگر را خرید و فروش کنید و از گران شدن احتمالی سهام آنها یا سودی که سالیانه تقسیم می کنند را دریافت کنید و منفعت کسب کنید.

برای معامله در بازار بورس شما نیاز به یک کارگزار دارید. کارگزار در واقع واسطه بین شما و بازار بورس می‌باشد و معاملات سهام در سامانه معاملاتی کارگزاران و به درخواست شما انجام می‌شود. در اصل کارگزاران اشخاص حقوقی هستند که بستر خرید و فروش سهام را برای شما فراهم میکنند.

در حال حاضر به مدد سیستم معاملات آنلاین شما می توانید با یک دستگاه کامیپوتر یا موبایل و یک خط اینترنت اقدام به خرید و فروش آنی سهام کنید. در کنار این روش شما تلفنی هم می توانید به کارگزار خود دستور خرید یا فروش بدهید.

🔹 اختیار معامله در بورس تهران

اختیار معامله یا آپشن ابزاری است جدید که به تازگی به بورس اوراق بهادار تهران اضافه شده و شما می توانید برخی از سهام ها را با پرداخت بخشی از قیمت سهام آنها که عدد ناچیزی است را در سر رسیدهای بلند مدت چند ماه خرید و فروش کنید.

 

🔹 بورس آتی زعفران، پسته و زیره ایران

قبلا جای این بازار آتی سکه بود که به دستور مقامات مربوطه این بازار بسته شد و جای خودش را به معاملات اتی زعفران و زیره داد. در معاملات آتی در بورس کالای ایران، مشتری با پرداخت مبلغی به عنوان وجه تضمین (حدود ۲۰ درصد ارزش قرارداد) می‌تواند اقدام به خرید یا فروش قرارداد نماید. برای مثال شما ۱۰۰ گرم زعفران خریداری می کنید ولی معادل ۲۰ گرم آنرا پرداخت می کنید ولی موقع نوسان قیمت به اندازه همان ۱۰۰ گرم سود یا زیان می کنید به این کار اهرم در معاملات گفته می شود

این بازار بر خلاف بورس تهران یک بازار دو طرفه می باشد یعنی شما می توانید هم از خرید سود یا ضرر کنید هم از فروش سود کنید اگر آن نماد ریزش کند و پر واضح است که اگر رشد کند ضرر میکنید

 

🔹 بازار غیر رسمی معاملات طلا و دلار

این بازارها معمولا بصورت شخصی اداره می شوند و به معاملات فردایی نیز معروف هستند. هیچ نهاد رسمی پشت آنها نیست و کاملا پر ریسک می باشند (لذا توصیه نمی شود). افراد در اتاقهای معاملاتی که معمولا در شبکه های اجتماعی بر پا می شود جمع می شوند و روی قیمت طلا و دلار معامله می کنند معاملات کاملا سوری و روی کاغذ است و بر اساس اعتماد طرفین اداره می شود.

 

 

استفاده یا فروش محتوای آموزشی فراچارت در رسانه های دیگر نقض قوانین کپی رایت است و پیگرد حقوقی دارد.